Do IV ligi awans uzyska mistrz każdej grupy Ligi Okręgowej, łącznie sześć zespołów. Na ilość spadkowiczów z Ligi Okręgowej wpływ mają pośrednio spadki z II i z III ligi oraz bezpośrednio spadki z IV ligi. Im więcej spadnie drużyn z województw: mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego (czyli tych, które składają się na III ligę), klubów z województwa mazowieckiego z III ligi oraz zespołów z okręgu warszawskiego z IV ligi, tym większa będzie strefa spadkowa w warszawskiej Lidze Okręgowej.

W II lidze występuje sześć drużyn z czterech interesujących nas województw: GKS Bełchatów, Legionovia Legionowo, ŁKS Łódź, Olimpia Elbląg, Radomiak Radom i Znicz Pruszków.

Z III ligi obligatoryjnie spadają zespoły od 16. miejsca włącznie. Zwycięzca III ligi uzyska awans do II ligi. Dodatkowo ilość spadkowiczów w III lidze może powiększyć się o cztery drużyny, jeśli z II ligi zdegradowane zostaną w/w kluby. Wtedy najgorszy scenariusz (gdy spadną cztery zespoły z czterech województw: mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego z II ligi) przewiduje spadek w III lidze drużyn od 12. miejsca. W III lidze rywalizuje pięć zespołów z województwa mazowieckiego (Legia II Warszawa, Polonia Warszawa, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Ursus Warszawa i Victoria Sulejówek). Potencjalnie wszystkie kluby z Mazowsza mogą spaść z III ligi.

W sezonie 2018/19 powstanie jedna 20-zespołowa IV liga mazowiecka.

Mistrzowie obu grup IV ligi zagrają baraż o awans do III ligi. Do IV ligi awans uzyska sześciu mistrzów Lig Okręgowych. Zakładając pesymistyczny scenariusz, w którym z III ligi zdegradowanych zostałoby pięć klubów z Mazowsza, łącznie trzeba w IV lidze zrobić miejsce dla jedenastu zespołów. Jedno miejsce stworzy jeden z mistrzów grup IV ligi, który awansuje po barażu do III ligi. Wobec tego w najgorszym wypadku z IV ligi spadną zespoły z miejsc 6-16. Z kolei najlepszy scenariusz przewiduje brak spadków z III ligi. Co oznacza, że w IV lidze trzeba byłoby zrobić miejsce dla sześciu drużyn (beniaminków). Jedno miejsce stworzy awansujący, a kolejne – zespoły zdegradowane z pozycji 9-16 oraz przegrany z barażu pomiędzy klubami z 8. pozycji z obu grup IV ligi.

Podsumowując, najgorszy scenariusz zakłada spadek z IV ligi z obu grup drużyn z lokat 6-16. Natomiast najbardziej optymistyczny wariant przewiduje degradacje klubów z pozycji 9-16 i baraż drużyn z 8. lokat.

Do warszawskiej Ligi Okręgowej awans uzyska ośmiu beniaminków, po dwa najlepsze kluby z czterech grup A Klasy. Z warszawskiej Ligi Okręgowej spadnie tyle zespołów, żeby po uzupełnieniu przez spadkowiczów z IV ligi i beniaminków, były dwie grupy po 16 drużyn. W IV lidze rywalizuje 15 klubów z okręgu warszawskiego (dziewięć w grupie południowej i sześć w grupie północnej). W najgorszym wypadku wszystkie zespoły z naszego okręgu mogą spaść do Ligi Okręgowej. Wówczas w warszawskiej Lidze Okręgowej trzeba zrobić miejsce dla 15 spadkowiczów i 8 beniaminków. Wolne miejsca stworzą mistrzowie obu grup. Wobec czego w okręgówkach będzie mogło pozostać dziewięć drużyn. Oznacza to, że spadłyby kluby z miejsc 7-16, a zespoły z 6. lokat z obu grup rozegrałyby baraż o utrzymanie. Najlepszy scenariusz przewiduje spadek tylko jednego klubu z okręgu warszawskiego z IV ligi. Wtedy z warszawskiej Ligi Okręgowej spadłyby drużyny z pozycji 14-16, a zespoły z 13. miejsc zagrałyby baraż o utrzymanie.

Podsumowując, najgorszy scenariusz zakłada spadek z warszawskiej Ligi Okręgowej z obu grup drużyn z lokat 7-16 i baraż zespołów z 6. miejsc. Natomiast najbardziej optymistyczny wariant przewiduje degradacje klubów z pozycji 14-16 i baraż drużyn z 13. lokat.

Po każdej kolejce będę aktualizował sytuacje ze spadkami, co będzie można zobaczyć w tabeli w podstronie „Tabela”. W ostatniej kolumnie „Info” wpisane będzie przy odpowiednich pozycjach „baraż” lub „spadek”.

Aktualna sytuacja:

W II lidze w strefie spadkowej nie ma żadnego klubu z interesujących nas województw.

Strefa spadkowa w III lidze to miejsca 16-18. Żaden zespół z Mazowsza nie jest zagrożony spadkiem.

W związku z powyższym strefa spadkowa w IV lidze to pozycje 9-16, a 8. lokata oznacza baraż o utrzymanie. Kluby z okręgu warszawskiego, które znajdują się w strefie spadkowej, to: Błonianka Błonie, MKS Piaseczno, Znicz II Pruszków, Perła Złotokłos, Ożarowianka Ożarów Mazowiecki, Bug Wyszków, Huragan Wołomin i Dolcan Ząbki. Miejsca barażowe zajmują ponadto Wilga Garwolin i KS Łomianki.

Oznacza to, że z Ligi Okręgowej z obu grup spadłyby drużyny z pozycji 10-16, a zespoły z 9. miejsc rozegrałyby baraż o utrzymanie.