Do III ligi awans uzyska tylko jeden zespół z województwa mazowieckiego. Mistrzowie obu grup IV ligi mazowieckiej rozegrają dwumecz barażowy. Na ilość spadkowiczów z IV ligi wpływ mają pośrednio spadki z II i bezpośrednio z III ligi. Im więcej spadnie drużyn z województwa mazowieckiego z II ligi (dotyczy to również województwa łódzkiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, czyli tych, które składają się na III ligę) i klubów z województwa mazowieckiego z III ligi, tym większa będzie strefa spadkowa w IV lidze.

W II lidze występuje sześć drużyn z czterech interesujących nas województw: GKS Bełchatów, Legionovia Legionowo, Olimpia Elbląg, Olimpia Zambrów, Polonia Warszawa i Radomiak Radom.

Z III ligi spadają zespoły od 16. miejsca włącznie (uwaga: jednak w kolejnym sezonie III liga będzie liczyć nadal 18 drużyn). Zwycięzca III ligi uzyska awans do II ligi. Dodatkowo ilość spadkowiczów w III lidze może powiększyć się o cztery drużyny, jeśli z II ligi zdegradowane zostaną w/w kluby. Wtedy najgorszy scenariusz (gdy spadną cztery zespoły z czterech województw: mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego z II ligi) przewiduje spadek w III lidze drużyn od 12. miejsca. W III lidze rywalizują cztery zespoły z województwa mazowieckiego. Potencjalnie wszystkie kluby z Mazowsza mogą spaść z III ligi.

Obie grupy IV ligi mazowieckiej w sezonie 2017/2018 liczyć będą po 16 drużyn.

Do IV ligi awans uzyska sześciu mistrzów Lig Okręgowych. Zakładając pesymistyczny scenariusz, w którym z III ligi zdegradowane zostałyby cztery kluby z Mazowsza, łącznie trzeba w IV lidze zrobić miejsce dla dziesięciu zespołów. Jedno miejsce stworzy jeden z mistrzów grup IV ligi, który awansuje po barażach do III ligi. Wobec tego w najgorszym wypadku z IV ligi spadnie ostatnich dziewięć zespołów (miejsca 13-20), a kluby z 12. lokaty rozegrałyby baraż o utrzymanie. Z kolei najlepszy scenariusz przewiduje brak spadków z III ligi. Co oznacza, że w IV lidze trzeba byłoby zrobić miejsce dla sześciu drużyn (beniaminków). Jedno miejsce stworzy awansujący, a kolejne – zespoły zdegradowane z pozycji 15-20 oraz przegrany z barażu pomiędzy klubami z 14. pozycji z obu grup.

Podsumowując, najgorszy scenariusz zakłada spadek z IV ligi z obu grup drużyn z lokat 13-18 oraz baraż pomiędzy zespołami z 12. miejsc. Natomiast najbardziej optymistyczny wariant przewiduje degradacje klubów z pozycji 15-18 i baraż drużyn z 14. lokat.

Po każdej kolejce będę aktualizował sytuacje ze spadkami, co będzie można zobaczyć w tabeli w podstronie „Tabela”. W ostatniej kolumnie „Info” wpisane będzie przy odpowiednich pozycjach „baraż” lub „spadek”.

Aktualna sytuacja:

Z II ligi spadły zespoły Polonii Warszawa i Olimpii Zambrów.

W związku z powyższym strefa spadkowa w III lidze to pozycje 14-18. Z III ligi spadł Huragan Wołomin.

Oznacza to, że z IV ligi zdegradowane zostaną kluby z miejsc 14-20.